Strona przedstawia kandytata na ołtarze o. Józefa ANDRASZA (1891-1963), jezuitę - kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej Strona prowadzona przez oo. Jezutów Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.
Ojciec Józef Andrasz SJ od 1932 roku był kwartalnym spowiednikiem nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ale spowiadały się u niego także siostry profeski. Siostra Faustyna po raz pierwszy skorzystała z jego posługi w czasie rekolekcji przed ślubami wieczystymi w kwietniu 1933 roku. Stałym kierownikiem duchowym został w ostatnich latach jej życia, które spędziła w Krakowie. W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.
Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie w ogromnych nakładach. On też był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.
„Siostra Faustyna nauczycielką życia duchowego” - pod takim hasłem 1 lutego br, w 56. rocznicę narodzin dla nieba o. Józefa Andrasza SJ, krakowskiego spowiednika i kierownika duchowego św. Siostry Faustyny, w nowo powstałym ośrodku rekolekcyjnym „Manresa” w Starej Wsi koło Brzozowa rozpoczyna się trzydniowa sesja dla sióstr zakonnych. Poprowadzi ją o. Tadeusz Hajduk SJ, a patronować jej będą wielcy apostołowie Bożego Miłosierdzia: św. Siostra Faustyna i o. Józef Andrasz, którego nazwisko najczęściej wymienne jest w „Dzienniczku”.
Wieczór 20 listopada 2018 był w Krakowie pierwszą zapowiedzią nieuchronnej zimy. Lekko pobielone przez śnieg dachy Wawelu, rozświetlone światłem ulicznym spadające płatki śniegu pomogły stworzyć klimat spotkania ,, Ewangelizacji na Barce,,.
Barka Aquarius na Wiśle, która użyczyła miejsca uczestnikom spotkania, mieści średnio 100 osób. Niewiele miejsc pozostało wolnych. Spotkanie z postacią ojca Andrasza, krakowskimi mistykami było ujęte w klimat 100 lecia Niepodległości Polski. Wszystkim tym osobom Ojczyzna bardzo leżała na sercu. Ze zgromadzonych materiałów wynika że w sposób nadprzyrodzony znali przyszłość Polski co do zbliżającej się strasznej II Wojny jak i kolejnej niewoli komunizmu. Nie poprzestawali w postach, modlitwie, umartwieniach zanoszonych do Najwyższego aby oszczędziła Polskę, Polaków i Kraków.
Jak ważna dla Kościoła, Polski, Krakowa, krakowskich mistyków, była postać ojca Andrasza można będzie się dowiedzieć podczas ,, Ewangelizacji na Barce,, . Pomysł na taki sposób ewangelizowanie miał ks. Łukasz Gołaś SAC. Do tej pory na te ewangelizacyjne rejsy po Wiśle jako przewodnicy zaproszeni zostali - Ks Abp Grzegorz Ryś, Marek Jędraszewski, ks Michał Olszewski i wielu znanych ewangelizatorów.
Tym razem wielką postacią będzie o. Józef Andrasz. Jego pracę na wielu polach Kościoła przedstawi Jezuita o. Stanisław Cieślak, autor książki "Kierownik duchowy świętej Faustyny".
Związek z krakowskimi mistykami w świetle nowych, niepublikowanych materiałów z krakowskich Zgromadzeń przybliży p. Stanisława Bogdańska, świecki promotor kultu ojca Andrasza i autorka książki ,, Ojciec Andrasz spowiednik świętych’’ .
Podczas uwielbienia zabrzmi po raz pierwszy w Krakowie Litania do ojca Andrasza. Wykona ją sądecki muzyk, organista, Tomasz Wolak. Zapraszamy, 20 listopada, barka Aquarius obok Mostu Dębnickiego godz. 19:00. Koszt 10 pln. Uczestnictwo wymaga rejestracji.
Kończy się rok 2018. W ciepły, listopadowy Dzień Wszystkich Świętych pamiętamy....
Cmentarz Rakowicki w Krakowie 01.11.2018 godz. 20:00 zdjęcie Pani Renaty, grobowiec księży Jezuitów w którym złożono ciało ks. Józefa Andrasza TJ
Zdjęcie z pogrzebu ks. Andrasza, przemawia ks. Prowincjał A. Kuśnierz . Archiwum OO. Jezuitów.
Śp. Ks. Stanisław Mól TJ wspominał te chwile- przychodziło (do ciała ks. Andrasza) dużo księży zakonnych, diecezjalnych. Siostry zakonne...płakali.
Zgromadzenie Najświętszej Duszy Chrystusa Pana które jeszcze jako świeckie stowarzyszenie prowadził duchowo ks. Andrasz istnieje do dzisiaj.
S. MARIA SŁAWIŃSKA, Kronika Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana od 9 XI 1958 r. do 21 XII 1969 r. Prądnik Biały – Kraków:
4 II 1963
Dzisiaj odbył się pogrzeb O. Józefa Andrasza, który zmarł 1 II. W pogrzebie wzięło udział 13 sióstr.
Ks. Andrasz patronuje modlącym się za kapłanów, na terenie objętym wojną rosyjsko- ukraińską powstała w tych dniach ,,Margaretka,, - grupa modlitewna za posługującego tam ks. Aleksandra.