Wprowadzenie

W "Dzienniczku" pod nr. 52 siostra Faustyna pisze: "Kiedy chciałam się usunąć od tych wewnętrznych natchnień, Bóg mi powiedział, że będzie żądał w dzień sądu ode mnie wielkiej liczby dusz. Kiedy raz umęczona tymi różnymi trudnościami, jakie miałam z tego powodu, że Jezus przemawia do mnie i żąda tego malowania obrazu, postanowiłam sobie mocno, przed ślubami wieczystymi, prosić ojca Andrasza, żeby mnie zwolnił z tych wewnętrznych natchnień i obowiązku malowania tego obrazu. Po wysłuchaniu spowiedzi ojciec Andrasz dał mi taką odpowiedź: Nie zwalniam siostry z niczego i nie wolno się siostrze uchylać od tych wewnętrznych natchnień, ale o wszystkim musi siostra mówić spowiednikowi, koniecznie, absolutnie koniecznie, bo inaczej zejdzie siostra na manowce pomimo tych wielkich łask Bożych. Chwilowo się siostra u mnie spowiada, ale niech siostra wie, że musi mieć stałego spowiednika, czyli kierownika."
Ojciec Andrasz pełnił 10 lat wcześniej posługę spowiednika i kierownika duchowego bł. Anieli Salawy. Ponadto kierownictwem duchowym i spowiedzią służył służebnicy Bożej m. Pauli Zofii Zofii Tajber ZDCH, bł. m. Klemensie Staszewskiej OSU, sł. Bożej s. Emanueli Kalb. Z prowadzonej przed wojną we Lwowie przez o. Andrasza Sodalicji Mariańskiej wyszedł ks.prof Henryk Mossing, naukowiec lekarz i potajemny ksiądz w Związku Sowieckim, obecnie kandydat na ołtarze.
Tak, jak przy objawieniach Najświętszego Serca Pana Jezusa dla św. Marii Małgorzaty Alacoqe rolę kierownika duszy i spowiednika Opatrzność powierzyła jezuicie św. Klaudiuszowi la Colombiere SJ, tak przy objawieniu Bożego Miłosierdzia dla siostry Faustyny Kowalskiej rolę tę przyszło pełnić jezuicie ks. Józefowi Andraszowi SJ.
W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.
Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie w ogromnych nakładach. On też był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.
Medziugorje z Ojcem Andraszem
Opublikowano: 07.05.2020
Z wiadomych przyczyn pandemii nie mogliśmy w tym czasie pielgrzymować do Medziugorie w intencji beatyfikacji ojca Andrasza.Owocem pielgrzymowania są tysiące osób modlące się o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza.
Tak było .....
Święto Bożego Miłosierdzia
Opublikowano: 18.04.2020

Tak zostało przyjęte (po wielu, wielu latach) święto i formy nabożeństwa przez cały Kościół. W rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego znajduje się mały obrazek według krakowskiego oryginału z tamtych czasów. W tle widać łagiewnicki pejzaż. Tło oryginalnego obrazu zostało po kilku latach zamalowane

Nie była to żadna gafa z tym pejzażem. Pejzaż towarzyszy Panu Jezusowi z obrazu objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa we Francji. Takie przedstawienie było ojcu Andraszowi znane gdyż sam je zamieścił i opisał w 1935 roku w Posłańcu Serca Jezusowego którego był redaktorem naczelnym.
Pan Jezus objawił się siostrze Marii Małgorzacie w zakonnym ogrodzie sióstr Wizytek.
Do siostry Faustyny też Pan Jezus przychodził podczas jej codziennych zajęć w ogrodzie, kuchni czyli w codzienności.
Chcąc bliżej poznać naszego kandydata do chwały ołtarzy, ojca Józefa Andrasza SJ warto skorzystać z praktyki ignacjańskiego rachunku sumienia który poniżej zamieszczamy tutaj.
101 rocznica święceń kapłańskich ks. Józefa Andrasza TJ
Opublikowano: 19.03.2020

19 marca 1919 roku, w kościele św. Barbary w Krakowie z rąk bp. Anatola Nowaka przyjął święcenia kapłańskie ks. Jozef Andrasz TJ.

25 marca 1919 roku przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Sądeckiej w kościele pw Ducha Świetego oo Jezuitów w Nowym Sączu, ks. Józef Andrasz TJ. celebrował swoją pierwszą Mszę świętą
Po 100 latach, w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, która była dla młodego Józia Andrasza i jego rodziny kościołem parafialnym, w bocznej kaplicy adoracji IHS wystawiono portret ojca Andrasza wraz z modlitwą o jego beatyfikację i wyproszenie łask za jego wstawiennictwem.

57 rocznica narodzin dla Nieba o. Andrasza
Opublikowano: 30.01.2020
01 lutego minie 57 lat od narodzin dla Nieba ojca Józefa Andrasza. W piątkowym Naszym Dzienniku ukaże się artykuł przybliżający postać ojca Andrasza.Siostrzeniec ojca Andrasza, dr. Jerzy Rudziński pamięta tamten czas. Informacja o śmierci wuja szczególnie go nie zaskoczyła gdyż choroba postępowała trwała kilka lat.
Pamięta doskonale pogrzeb. Bardzo sroga zima. Bardzo wielki tłum żałobników. Niezwykle wielu księży i sióstr zakonnych.

Śp ks. prałat Stanisław Pasyk
Opublikowano: 21.01.2020
We wtorek 14 stycznia, w Szpitalu w Nowym Sączu, w Godzinie Miłosierdzia odszedł do wieczności po krótkiej chorobie ks. prałat Stanisław Pasyk.
W Parafii Królowa Górna k. Nowego Sącza, gdzie zapoczątkowano prywatny kult ojca Andrasza, przyszło mu wypełnić ostatnie lata życia kapłańskiego.
Przez ostanie pięć lat w tej Parafii był rezydentem. Mimo podeszłego wieku w pełni służył duszpastersko wiernym. Bardzo ceniono go jako spowiednika.
W każdy piątek, w królewskim kościele, celebrowana Godzina Miłosierdzia. Wznoszona jest przed Mszą św. modlitwa o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza. Ks. Stanisław podczas tych Mszy św. rozjaśnił, przybliżał w homiliach istotę Bożego Miłosierdzia.