Wprowadzenie

W "Dzienniczku" pod nr. 52 siostra Faustyna pisze: "Kiedy chciałam się usunąć od tych wewnętrznych natchnień, Bóg mi powiedział, że będzie żądał w dzień sądu ode mnie wielkiej liczby dusz. Kiedy raz umęczona tymi różnymi trudnościami, jakie miałam z tego powodu, że Jezus przemawia do mnie i żąda tego malowania obrazu, postanowiłam sobie mocno, przed ślubami wieczystymi, prosić ojca Andrasza, żeby mnie zwolnił z tych wewnętrznych natchnień i obowiązku malowania tego obrazu. Po wysłuchaniu spowiedzi ojciec Andrasz dał mi taką odpowiedź: Nie zwalniam siostry z niczego i nie wolno się siostrze uchylać od tych wewnętrznych natchnień, ale o wszystkim musi siostra mówić spowiednikowi, koniecznie, absolutnie koniecznie, bo inaczej zejdzie siostra na manowce pomimo tych wielkich łask Bożych. Chwilowo się siostra u mnie spowiada, ale niech siostra wie, że musi mieć stałego spowiednika, czyli kierownika."
Ojciec Andrasz pełnił 10 lat wcześniej posługę spowiednika i kierownika duchowego bł. Anieli Salawy. Ponadto kierownictwem duchowym i spowiedzią służył służebnicy Bożej m. Pauli Zofii Zofii Tajber ZDCH, bł. m. Klemensie Staszewskiej OSU, sł. Bożej s. Emanueli Kalb. Z prowadzonej przed wojną we Lwowie przez o. Andrasza Sodalicji Mariańskiej wyszedł ks.prof Henryk Mossing, naukowiec lekarz i potajemny ksiądz w Związku Sowieckim, obecnie kandydat na ołtarze.
Tak, jak przy objawieniach Najświętszego Serca Pana Jezusa dla św. Marii Małgorzaty Alacoqe rolę kierownika duszy i spowiednika Opatrzność powierzyła jezuicie św. Klaudiuszowi la Colombiere SJ, tak przy objawieniu Bożego Miłosierdzia dla siostry Faustyny Kowalskiej rolę tę przyszło pełnić jezuicie ks. Józefowi Andraszowi SJ.
W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.
Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie w ogromnych nakładach. On też był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.
Warto wracać do dobrych wzorców
Opublikowano: 21.06.2020
W czasie próby Kościoła, kryzysu duchowości, który dotyka społeczności wszystkich religii świata, warto wracać do dobrych wzorców.W naszym świętym Kościele Rzymsko-Katolickim ukrytym wzorem może być jezuita, ojciec Józef Andrasz SJ.
Tak naprawdę bardzo mało wiemy o roli ojca Andrasza w rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. Przed wybuchem II Wojny Światowej prowadził "milionową armię" osób modlących się według obietnic Najświętszego Serca Pana Jezusa objawionych św. Małgorzacie we Francji.
Jego kierownictwo duchowe doprowadziło do chwały ołtarzy wiele osób.
On, jak jego patron, św. Józef, wykonał zadanie i usunął się w cień.
Wartym przypomnienia jest rozmowa z jego współbratem zakonnym, jezuitą, ojcem Józefem Augustynem, profesorem, teologiem duchowości, kierownikiem duchowym i p. Stanisławą Bogdańską - matką czworga dzieci, wychowanką jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie, autorką książki "Ojciec Andrasz spowiednik świętych".
https://www.youtube.com/watch?v=AJR-Maa8d1c
Kapłan według Najświętszego Serca Pana Jezusa
Opublikowano: 05.06.2020
Zgodnie z charyzmatem Zakonu Jezuitów, ojciec Andrasz miał szczególną cześć dla Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak się okazuje, odwzajemnioną przez Pana Jezusa. Pod numerem 879 w Dzienniczku św Faustyny Pan Jezus mówi o o. Andraszu do św. Faustyny - "bo dobrze jest mi w sercu jego"..Ojciec Andrasz przed wybuchem II wojny światowej dla czci NSPJ prowadził "milionową armię" czcicieli skupioną w ogniskach Apostolstwa Modlitwy.
W miesiącu czerwcu, miesiącu NSPJ, warto zapoznać się z niedużą publikacja ojca Andrasza dostępną w formie ebook "Poświęć się Sercu Bożemu".
Czuć w niej niesamowity żar i świeżość miłości dla NSPJ. Widać że to wszystko wypływało z codziennej praktyki wynagradzania i poświęcania wszystkiego Sercu Bożemu. Milion osób żyjących w przedwojennej Polsce obietnicami jakie złożył Pan Jezus na ręce św. M.M Alaquoce we Francji mocno oddziaływało na resztę społeczeństwa. Powszechne było poświęcanie rodzin, wsi, fabryk, szkół, urzędów NSPJ.
Poprzedzało to długie, gruntowne przygotowanie.
https://wydawnictwowam.pl/prod.poswiecic-sie-sercu-bozemu.19535.htm
Medziugorje z Ojcem Andraszem
Opublikowano: 07.05.2020
Z wiadomych przyczyn pandemii nie mogliśmy w tym czasie pielgrzymować do Medziugorie w intencji beatyfikacji ojca Andrasza.Owocem pielgrzymowania są tysiące osób modlące się o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza.
Tak było .....
Święto Bożego Miłosierdzia
Opublikowano: 18.04.2020

Tak zostało przyjęte (po wielu, wielu latach) święto i formy nabożeństwa przez cały Kościół. W rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego znajduje się mały obrazek według krakowskiego oryginału z tamtych czasów. W tle widać łagiewnicki pejzaż. Tło oryginalnego obrazu zostało po kilku latach zamalowane

Nie była to żadna gafa z tym pejzażem. Pejzaż towarzyszy Panu Jezusowi z obrazu objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa we Francji. Takie przedstawienie było ojcu Andraszowi znane gdyż sam je zamieścił i opisał w 1935 roku w Posłańcu Serca Jezusowego którego był redaktorem naczelnym.
Pan Jezus objawił się siostrze Marii Małgorzacie w zakonnym ogrodzie sióstr Wizytek.
Do siostry Faustyny też Pan Jezus przychodził podczas jej codziennych zajęć w ogrodzie, kuchni czyli w codzienności.
Chcąc bliżej poznać naszego kandydata do chwały ołtarzy, ojca Józefa Andrasza SJ warto skorzystać z praktyki ignacjańskiego rachunku sumienia który poniżej zamieszczamy tutaj.
101 rocznica święceń kapłańskich ks. Józefa Andrasza TJ
Opublikowano: 19.03.2020

19 marca 1919 roku, w kościele św. Barbary w Krakowie z rąk bp. Anatola Nowaka przyjął święcenia kapłańskie ks. Jozef Andrasz TJ.

25 marca 1919 roku przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Sądeckiej w kościele pw Ducha Świetego oo Jezuitów w Nowym Sączu, ks. Józef Andrasz TJ. celebrował swoją pierwszą Mszę świętą
Po 100 latach, w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, która była dla młodego Józia Andrasza i jego rodziny kościołem parafialnym, w bocznej kaplicy adoracji IHS wystawiono portret ojca Andrasza wraz z modlitwą o jego beatyfikację i wyproszenie łask za jego wstawiennictwem.
