Strona przedstawia kandytata na ołtarze o. Józefa ANDRASZA (1891-1963), jezuitę - kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej
Strona prowadzona przez oo. Jezutów

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Listopad 2020

Opublikowano: 18.11.2020
    W alejce 18h cmentarza komunalnego przy ul. Śniadeckich w Nowym Sączu znajduje się odnowiony grobowiec mamy ojca Andrasza. Z tylu, nieopodal ( jeden z pojedynczych charakterystycznych kamiennych krzyży ), znajduje się grób jego ojca, śp Piotra Andrasza.

Sądeczanie zadbali aby pamięć o nich trwała. R I P.


Dzień Wszystkich Świętych, pamiętamy o rodzicach ojca Andrasza

Opublikowano: 29.10.2020
grobowce rodziców ojca Józefa Andrasza- Katarzyny i Piotra     Dzięki hojności Sądeczan odwiedzających corocznie cmentarze, udało się odrestaurować 7 zabytkowych nagrobków na cmentarzu komunalnym przy ul. Śniadeckich.
Wśród nich są dwa grobowce rodziców ojca Józefa Andrasza- Katarzyny i Piotra.
Znajdują się one w pobliżu grobowca ojców Jezuitów. Alejka 18h.
Przy grobach zainstalowano tabliczki z opisem że spoczywają tam rodzice Jezuity, ojca Józefa Andrasza, kierownika duchowego św. Faustyny
W duchowym ,, Dzienniczku,, św. Faustyny jest taki zapis

     Cytat z "Dzienniczka" nr 683
+ Kiedy się raz bardzo modliłam do świętych jezuitów, nagle ujrzałam Anioła Stróża, który mnie prowadził przed tron Boży; przechodziłam (126) przez wielkie zastępy świętych, poznałam wiele znajomych, których znałam z ich obrazów. - Wiele widziałam jezuitów, którzy się pytali mnie: Z jakiego zgromadzenia ta dusza? - Kiedy im odpowiedziałam, spytali się: Kto jest twoim kierownikiem? - Odpowiedziałam, że ojciec Andrasz.
     Kiedy chcieli więcej mówić, mój Anioł Stróż dał znak milczenia i przeszłam przed sam tron Boży. Widziałam jasność wielką i nieprzystępną, widziałam miejsce swego przeznaczenia w bliskości Boga, ale jakim ono jest - nie wiem, bo je zakrywał obłok - ale mój Anioł Stróż powiedział mi: Tu jest tron twój za wierność w spełnianiu woli Bożej.

Wystawa o. Józefie Andraszu

Opublikowano: 20.10.2020
W poniedziałek 12 października w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej o. Józefowi Andraszowi jako promotorowi kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Bożego Miłosierdzia.

Więcej zobacz: gosc.pl

Najbardziej znany Sądeczanin na świecie

Opublikowano: 10.10.2020
     W tych dniach wyszedł nowy numer kwartalnika "Sądeczanin Historia". Numer poświęcony jest historii duchowieństwa na Sądecczyźnie. 
Młody sądecki historyk dr Jakub Bulzak jest w tym numerze autorem artykułu "Najbardziej znany Sądeczanin na świecie". Dowiadujemy się z niego o nowych, nie publikowanych faktach z historii życia ojca Józefa Andrasza i jego rodziny.

     Kwartalnik dostępny jest w wersji elektronicznej: https://e-wydanie.sadeczanin.info/e-wydanie/kwartalnik

Poniżej dzięki uprzejmości portalu Sadeczanin.info film zapowiadający artykuł o ojcu Andraszu

Wystawa o kierowniku duchowym św. Faustyny Kowalskiej

Opublikowano: 08.10.2020
     Muzeum Diecezjalne w Tarnowie przygotowało wystawę „O. Józef Andrasz SJ (1891-1963). Orędownik poświęcenia narodu polskiego Sercu Bożemu”. Wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 12 października, a wystawę będzie można oglądać do 20 stycznia.

     Zorganizowano ją aby przybliżyć osobę o. Andrasza – syna sądeckiej ziemi, cenionego rekolekcjonistę spowiednika, kierownika duchowego wielu osób, które prowadziły głębokie życie duchowe. Wśród nich są m.in. św. Faustyna Kowalska, bł. Aniela Salawa, bł. Maria Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego OSU, służebnica Boża Paula Zofia Tajber ZDCH – założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana i mistyczka, oraz s. Kaliksta Piekarczyk ZMBM.

Więcej - https://ekai.pl/wystawa-o-kierowniku-duchowym-sw-faustyny-kowalskiej/

Ojciec Andrasz w Tarnowie

Opublikowano: 30.09.2020
 Andrasz w Tarnowie   
    Staraniem ks.dr Piotra Paska, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, 12 października o godz. 17:00 2020 roku zainaugurowana zostanie (w tymże muzeum) bardzo ciekawa wystawa. Ukaże ona ojca Andrasza jako orędownika poświecenia Polski Najświętszemu Sercu Bożemu. Rok 2020 to 100 lecie Cudu nad Wisłą. To wtedy Polska została poświęcona Sercu Bożemu. Akt Intronizacji NSPJ powtórzono po starannych przygotowaniach na święto Chrystusa Króla 28 października 1951 roku. W obu przypadkach były to Akty po których następował zwrot w historii Polski. Bolszewicy nie zdobyli Warszawy w roku 1920 a po Akcie z 1951 nastąpiła ,,"odwilż,, w terrorze komunistycznym związana ze śmiercią Stalina.

      Na wystawie większość rękopisów, wydawnictw, obrazów, związanych z ojcem Andraszem będzie po raz pierwszy eksponowana dla szerszego gremium. Planowana jest też ciekawa konferencja tematyczna.
     Wystawa potrwa do stycznia 2021 roku.

Caravaka w Królowej

Opublikowano: 08.09.2020
Krzyż Caravaca
    Końcowy czas formacji zakonnej, kapłańskiej, ojca Andrasza przypadł na czas panującej epidemii "hiszpanki". Jego końcowa formacja, święcenia i początkowa posługa kapłańska w krakowskim Kolegium jezuickim przebiegały normalnie mimo epidemii.
Na Sądecczyźnie, skąd pochodził ojciec Andrasz, "hiszpanka" zbierała bardzo wielkie żniwo. Wymierały całe rodziny, kapłan przychodząc do chorego namaszczał sakramentem chorych całą rodzinę.
     Tak wynikało to z osobistej relacji śp Małgorzaty, mieszkanki Mystkowa, która miała wtedy 11 lat i została z rodziną namaszczona przez miejscowego kapłana. "Najbardziej poszukiwaną rzeczą były deski, grabarz przyjmował zlecenie ale tylko z desek powierzonych, wszędzie brakowało desek" - mówiła p. Małgorzata która przeżyła epidemię i miała duże nabożeństwo do świętych polskich, którym przypisuje się wstawiennictwo w czasach epidemii- św Andrzeja Boboli, Szymona z Lipnicy.

Czytaj więcej...

Warto wracać do dobrych wzorców

Opublikowano: 21.06.2020
     W czasie próby Kościoła, kryzysu duchowości, który dotyka społeczności wszystkich religii świata, warto wracać do dobrych wzorców.
W naszym świętym Kościele Rzymsko-Katolickim ukrytym wzorem może być jezuita, ojciec Józef Andrasz SJ.
Tak naprawdę bardzo mało wiemy o roli ojca Andrasza w rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia. Przed wybuchem II Wojny Światowej prowadził "milionową armię" osób modlących się według obietnic Najświętszego Serca Pana Jezusa objawionych św. Małgorzacie we Francji.
Jego kierownictwo duchowe doprowadziło do chwały ołtarzy wiele osób.
On, jak jego patron, św. Józef, wykonał zadanie i usunął się w cień.
      Wartym przypomnienia jest rozmowa z jego współbratem zakonnym, jezuitą, ojcem Józefem Augustynem, profesorem, teologiem duchowości, kierownikiem duchowym i p. Stanisławą Bogdańską - matką czworga dzieci, wychowanką jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie, autorką książki "Ojciec Andrasz spowiednik świętych".https://www.youtube.com/watch?v=AJR-Maa8d1c

Kapłan według Najświętszego Serca Pana Jezusa

Opublikowano: 05.06.2020
     Zgodnie z charyzmatem Zakonu Jezuitów, ojciec Andrasz miał szczególną cześć dla  Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak się okazuje, odwzajemnioną przez Pana Jezusa. Pod numerem 879 w Dzienniczku św Faustyny Pan Jezus mówi o o. Andraszu do św. Faustyny - "bo dobrze jest mi w sercu jego"..
Ojciec Andrasz przed wybuchem II wojny światowej dla czci NSPJ prowadził "milionową armię" czcicieli skupioną w ogniskach Apostolstwa Modlitwy.
      W miesiącu czerwcu, miesiącu NSPJ, warto zapoznać się z niedużą publikacja ojca Andrasza dostępną w formie ebook "Poświęć się Sercu Bożemu".
Czuć w niej niesamowity żar i świeżość miłości dla NSPJ. Widać że to wszystko wypływało z codziennej praktyki wynagradzania i poświęcania wszystkiego Sercu Bożemu. Milion osób żyjących w przedwojennej Polsce obietnicami jakie złożył Pan Jezus na ręce św. M.M Alaquoce we Francji mocno oddziaływało na resztę społeczeństwa. Powszechne było poświęcanie rodzin, wsi, fabryk, szkół, urzędów NSPJ.
Poprzedzało to długie, gruntowne przygotowanie.

https://wydawnictwowam.pl/prod.poswiecic-sie-sercu-bozemu.19535.htm

Święto Bożego Miłosierdzia

Opublikowano: 18.04.2020
      W 1944 roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, po raz pierwszy w Łagiewnikach ojciec Andrasz celebrował święto Bożego Miłosierdzia.
Tak zostało przyjęte (po wielu, wielu latach) święto i formy nabożeństwa przez cały Kościół. W rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego znajduje się mały obrazek według krakowskiego oryginału z tamtych czasów. W tle widać łagiewnicki pejzaż. Tło oryginalnego obrazu zostało po kilku latach zamalowane

     Nie była to żadna gafa z tym pejzażem. Pejzaż towarzyszy Panu Jezusowi z obrazu objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa we Francji. Takie przedstawienie było ojcu Andraszowi znane gdyż sam je zamieścił i opisał w 1935 roku w Posłańcu Serca Jezusowego którego był redaktorem naczelnym.
Pan Jezus objawił się siostrze Marii Małgorzacie w zakonnym ogrodzie sióstr Wizytek.
Do siostry Faustyny też Pan Jezus przychodził podczas jej codziennych zajęć w ogrodzie, kuchni czyli w codzienności.


     Dzisiaj obraz- Jezu Ufam Tobie z Łagiewnik, pędzla Adolfa Hyły, którego formę nadzorował ojciec Andrasz, słynie cudownymi łaskami na cały świat. Jest najbardziej rozpoznawalnym obrazem Pana Jezusa na świecie.


     Chcąc bliżej poznać naszego kandydata do chwały ołtarzy, ojca Józefa Andrasza SJ warto skorzystać z praktyki ignacjańskiego rachunku sumienia który poniżej zamieszczamy tutaj.

Inni piszą o o. Andraszu: