Strona przedstawia kandytata na ołtarze o. Józefa ANDRASZA (1891-1963), jezuitę - kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej
Strona prowadzona przez oo. Jezutów

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Śp ks. prałat Stanisław Pasyk

Opublikowano: 21.01.2020
We wtorek 14 stycznia, w Szpitalu w Nowym Sączu, w Godzinie Miłosierdzia odszedł do wieczności po krótkiej chorobie ks. prałat Stanisław Pasyk.

W Parafii Królowa Górna k. Nowego Sącza, gdzie zapoczątkowano prywatny kult ojca Andrasza, przyszło mu wypełnić ostatnie lata życia kapłańskiego.

Przez ostanie pięć lat w tej Parafii był rezydentem. Mimo podeszłego wieku w pełni służył duszpastersko wiernym. Bardzo ceniono go jako spowiednika.

W każdy piątek, w królewskim kościele, celebrowana Godzina Miłosierdzia. Wznoszona jest przed Mszą św. modlitwa o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza. Ks. Stanisław podczas tych Mszy św. rozjaśnił, przybliżał w homiliach istotę Bożego Miłosierdzia.

Czytaj więcej...

Ojciec Andrasz w Nowym Sączu

Opublikowano: 15.01.2020
     W jezuickiej Parafii Ducha świętego przy ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu rozpoczyna się modlitwa o beatyfikację ojca Andrasza.
     W tym kościele po przeprowadzce rodziny z Wielopola do Nowego Sącza wzrastał duchowo Józef Andrasz. Należał tam do Sodalicji mariańskiej prowadzonej przez charyzmatycznego ojca Gawlińskiego.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej pocieszenia- Pani ziemi sądeckiej otrzymał łaskę powołania zakonnego i kapłańskiego.
W wieku niespełna 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi. W Nowym Sączu w toku formacji studiował filozofię. Po okresie studiów, święceniach kapłańskich, przed tym cudownym obrazem celebrował swoją Mszę świętą prymicyjną.

Mieszkał jako chłopiec z rodziną przy dawnej ul. Krakowskiej w pobliżu tego kościoła. Rodzice spoczywają na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.


W każdy I czwartek miesiąca o godz. 17.30 odmawiany jest różaniec o beatyfikację o. Józefa Andrasza,
a także przez jego wstawiennictwo o powołania kapłańskie i zakonne.
Pod obrazem Jezu Ufam Tobie umieszczona jest modlitwa o beatyfikację.

Dziecię Jezus

Opublikowano: 23.12.2019
     Czystość intencji, prostota... cechy które pomagają zbliżyć się do Bożej Dzieciny. Poniższy cytat z  Dzienniczka św. Faustyny ładnie to ilustruje.

"Dziś widziałam, jak ojciec Andrasz odprawiał Mszę świętą; przed podniesieniem ujrzałam maleńkiego Jezusa, który był bardzo rozradowany, z rączętami wyciągniętymi, i po chwili już nic nie widziałam. Byłam w swojej separatce i w dalszym ciągu odprawiałam dziękczynienie. Jednak później pomyślałam sobie: czemuż Dziecię Jezus było tak wesołe? Przecież nie zawsze jest tak wesołe, jak widzę. - Wtem usłyszałam te słowa wewnątrz: Bo dobrze Mi jest w sercu jego. I nie zdziwiło mnie to wcale, bo wiem, że bardzo kocha Jezusa". Cytat z "Dzienniczka" nr 879

Czytaj więcej...

5 listopada: Wszyscy święci raz jeszcze

Opublikowano: 02.11.2019
     5 listopada w Zakonie Jezuitów wspomina się wszystkich świętych tego Zgromadzenia. Warto przypomnieć na tę okoliczność fragment z ,,Dzienniczka,, św. Faustyny.

+ Kiedy się raz bardzo modliłam do świętych Jezuitów, nagle ujrzałam Anioła Stróża, który mnie prowadził przed tron Boży; przechodziłam przez wielkie zastępy świętych, poznałam wiele znajomych, których znałam z ich obrazów, wiele widziałam Jezuitów, którzy się pytali mnie, z jakiego zgromadzenia ta dusza. Kiedy im odpowiedziałam, spytali się: kto jest twoim kierownikiem? Odpowiedziałam, że Ojciec Andrasz. Kiedy chcieli więcej mówić, mój Anioł Stróż dał znak milczenia i przeszłam przed sam tron Boży. Widziałam jasność wielką i nieprzystępną, widziałam miejsce swego przeznaczenia w bliskości Boga, ale jakim ono jest - nie wiem, bo je zakrywał obłok, ale mój Anioł Stróż powiedział mi: - tu jest tron twój, za wierność w spełnianiu woli Bożej. (Dz 683)

Czytaj więcej...

Czcigodna służebnica Boża s. Emanuela Kalb CSS

Opublikowano: 26.10.2019
W sobotę 26.X.2019 przypada uroczystość 800 lecia przybycia Zgromadzenia Duchaczek do Polski.

     Zakon Ducha Świętego, którego żeńską częścią jest zgromadzenie sióstr kanoniczek, powstał w XII wieku we Francji. Założył je bł. Gwidon z Montpelier. Około roku 1175 sprzedał on cały majątek otrzymany od rodziców i wybudował szpital w rodzinnym mieście. Z czasem duchacy i duchaczki pojawili się również w innych krajach, służąc chorym, ubogim i dzieciom. Do Polski przybyli w 1220 roku. Założyli szpital na terenie Prądnika. W tym szpitalu przebywała wielokrotnie siostra Faustyna.
     Do tego Zgromadzenia należała siostra Emanuela Kalb. Bogobojna Żydówka oczekująca z utęsknieniem na Mesjasza. Przykuta chorobą zakaźną do szpitalnego łóżka doświadcza miłości miłosiernej Duchaczek.. Rozpoznaje przez to oczekiwanego Mesjasza w Jezusie Chrystusie. Przyjmuje Chrzest św, wstępuje do Zgromadzenia.

Czytaj więcej...

Fragment konferencji s. Elżbiety Siepak ZMBM

Opublikowano: 22.10.2019
    
     Podczas pielgrzymki śladami ojca Andrasza, uczestnicy wysłuchali konferencji s. Elżbiety Siepak ZMBM w ramach ogólnopolskiego spotkania osób modlących się o świętość kapłanów "Margaretka".
     Siostra Elżbieta ukazała ojca Andrasza jako wzór współpracy z łaską Bożą, kapłana potrafiącego rozeznać powołanie siostry Faustyny, podejmującego misję szerzenia orędzia Bożego Miłosierdzia. Po jej śmierci, mimo strasznych warunków trwającej II wojny ojciec Andrasz rozpoczyna w Łagiewnikach stałe nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin o. Andrasza w Bazylice - relacja

Opublikowano: 17.10.2019


      16 października przypadła 128 rocznica urodzin ojca Andrasza. W tym dniu, w sercu Sądecczyzny, w Bazylice św. Małgorzaty, miało miejsce wprowadzenie obrazu ojca Andrasza w celu modlitwy o jego beatyfikację. Ojciec Andrasz w młodości należał do tej Parafii. Autorem obrazu jest Witold Kubicha absolwent krakowskiej ASP.

Czytaj więcej...

16 października: urodziny o. Józefa Andrasza SJ

Opublikowano: 16.10.2019
 
     Józef Andrasz urodził się w Wielopolu koło Nowego Sącza 16.X.1891 roku. W parafii WNMP w Wielogłowach, Diecezja Tarnowska. Jako poddany monarchii austro- węgierskiej. W rodzinie Piotra i Katarzyny z domu Bednarek. Miał sześciu braci: Alojzego, Kazimierza; zginął w Legionach, Leona, Ignacego; zginął  pod Lwowem w 1918 roku, Alfonsa, oraz trzy siostry: Helenę, Marię i Józefę. Wychowywał się w rodzinie głęboko patriotycznej i religijnej. Mimo powszechnej biedy Józef jak i jego rodzeństwo otrzymało dobre wykształcenie.

Czytaj więcej...

Ojciec Andrasz w Warszawie, 68 rocznica Aktu Intronizacji NSPJ

Opublikowano: 15.10.2019
     Dzięki księżom jezuitom posługującym w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie ( ul. Świętojańska 10) od soboty 12.X. ( wspomnienie bł. Ks.Jana Beyzyma SJ) w nabożeństwie wieczornym o godz. 19:00 wystawiany jest obraz o. Andrasza i odmawiana jest modlitwa o beatyfikację ojca Józefa Andrasza i wyproszenie potrzebnych łask za jego wstawiennictwem.
      Do tej pory w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej wierni modlą się o beatyfikację jezuity, ks. Piotra Skargi. Kończą się modlitwy o beatyfikację Prymasa 1000 lecia ks.kard. Stefana Wyszyńskiego w związku z ogłoszoną przez Papieża beatyfikacją przewidzianą na maj 2020 roku.

Czytaj więcej...

Inni piszą o o. Andraszu: