Strona przedstawia kandytata na ołtarze o. Józefa ANDRASZA (1891-1963), jezuitę - kierownika duchowego św. s. Faustyny Kowalskiej
Strona prowadzona przez oo. Jezutów

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Święto Bożego Miłosierdzia

Opublikowano: 18.04.2020
      W 1944 roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, po raz pierwszy w Łagiewnikach ojciec Andrasz celebrował święto Bożego Miłosierdzia.
Tak zostało przyjęte (po wielu, wielu latach) święto i formy nabożeństwa przez cały Kościół. W rzymskim archiwum Towarzystwa Jezusowego znajduje się mały obrazek według krakowskiego oryginału z tamtych czasów. W tle widać łagiewnicki pejzaż. Tło oryginalnego obrazu zostało po kilku latach zamalowane

     Nie była to żadna gafa z tym pejzażem. Pejzaż towarzyszy Panu Jezusowi z obrazu objawienia Najświętszego Serca Pana Jezusa we Francji. Takie przedstawienie było ojcu Andraszowi znane gdyż sam je zamieścił i opisał w 1935 roku w Posłańcu Serca Jezusowego którego był redaktorem naczelnym.
Pan Jezus objawił się siostrze Marii Małgorzacie w zakonnym ogrodzie sióstr Wizytek.
Do siostry Faustyny też Pan Jezus przychodził podczas jej codziennych zajęć w ogrodzie, kuchni czyli w codzienności.


     Dzisiaj obraz- Jezu Ufam Tobie z Łagiewnik, pędzla Adolfa Hyły, którego formę nadzorował ojciec Andrasz, słynie cudownymi łaskami na cały świat. Jest najbardziej rozpoznawalnym obrazem Pana Jezusa na świecie.


     Chcąc bliżej poznać naszego kandydata do chwały ołtarzy, ojca Józefa Andrasza SJ warto skorzystać z praktyki ignacjańskiego rachunku sumienia który poniżej zamieszczamy tutaj.

101 rocznica święceń kapłańskich ks. Józefa Andrasza TJ

Opublikowano: 19.03.2020

19 marca 1919 roku, w kościele św. Barbary w Krakowie z rąk bp. Anatola Nowaka przyjął święcenia kapłańskie ks. Jozef Andrasz TJ.
25 marca 1919 roku przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Sądeckiej w kościele pw Ducha Świetego oo Jezuitów w Nowym Sączu, ks. Józef Andrasz TJ. celebrował swoją pierwszą Mszę świętą

Po 100 latach, w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, która była dla młodego Józia Andrasza i jego rodziny kościołem parafialnym, w bocznej kaplicy adoracji IHS wystawiono portret ojca Andrasza wraz z modlitwą o jego beatyfikację i wyproszenie łask za jego wstawiennictwem.

57 rocznica narodzin dla Nieba o. Andrasza

Opublikowano: 30.01.2020
     01 lutego minie 57 lat od narodzin dla Nieba ojca Józefa Andrasza. W piątkowym Naszym Dzienniku ukaże się artykuł przybliżający postać ojca Andrasza.

      Siostrzeniec ojca Andrasza, dr. Jerzy Rudziński pamięta tamten czas. Informacja o śmierci wuja szczególnie go nie zaskoczyła gdyż choroba postępowała trwała kilka lat.
Pamięta doskonale pogrzeb. Bardzo sroga zima. Bardzo wielki tłum żałobników. Niezwykle wielu księży i sióstr zakonnych.
W piątkowym Naszym Dzienniku

Śp ks. prałat Stanisław Pasyk

Opublikowano: 21.01.2020
We wtorek 14 stycznia, w Szpitalu w Nowym Sączu, w Godzinie Miłosierdzia odszedł do wieczności po krótkiej chorobie ks. prałat Stanisław Pasyk.

W Parafii Królowa Górna k. Nowego Sącza, gdzie zapoczątkowano prywatny kult ojca Andrasza, przyszło mu wypełnić ostatnie lata życia kapłańskiego.

Przez ostanie pięć lat w tej Parafii był rezydentem. Mimo podeszłego wieku w pełni służył duszpastersko wiernym. Bardzo ceniono go jako spowiednika.

W każdy piątek, w królewskim kościele, celebrowana Godzina Miłosierdzia. Wznoszona jest przed Mszą św. modlitwa o świętość kapłanów przez wstawiennictwo ojca Andrasza. Ks. Stanisław podczas tych Mszy św. rozjaśnił, przybliżał w homiliach istotę Bożego Miłosierdzia.

Czytaj więcej...

Ojciec Andrasz w Nowym Sączu

Opublikowano: 15.01.2020
     W jezuickiej Parafii Ducha świętego przy ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu rozpoczyna się modlitwa o beatyfikację ojca Andrasza.
     W tym kościele po przeprowadzce rodziny z Wielopola do Nowego Sącza wzrastał duchowo Józef Andrasz. Należał tam do Sodalicji mariańskiej prowadzonej przez charyzmatycznego ojca Gawlińskiego.

Przed cudownym obrazem Matki Bożej pocieszenia- Pani ziemi sądeckiej otrzymał łaskę powołania zakonnego i kapłańskiego.
W wieku niespełna 15 lat wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi. W Nowym Sączu w toku formacji studiował filozofię. Po okresie studiów, święceniach kapłańskich, przed tym cudownym obrazem celebrował swoją Mszę świętą prymicyjną.

Mieszkał jako chłopiec z rodziną przy dawnej ul. Krakowskiej w pobliżu tego kościoła. Rodzice spoczywają na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu.


W każdy I czwartek miesiąca o godz. 17.30 odmawiany jest różaniec o beatyfikację o. Józefa Andrasza,
a także przez jego wstawiennictwo o powołania kapłańskie i zakonne.
Pod obrazem Jezu Ufam Tobie umieszczona jest modlitwa o beatyfikację.

Dziecię Jezus

Opublikowano: 23.12.2019
     Czystość intencji, prostota... cechy które pomagają zbliżyć się do Bożej Dzieciny. Poniższy cytat z  Dzienniczka św. Faustyny ładnie to ilustruje.

"Dziś widziałam, jak ojciec Andrasz odprawiał Mszę świętą; przed podniesieniem ujrzałam maleńkiego Jezusa, który był bardzo rozradowany, z rączętami wyciągniętymi, i po chwili już nic nie widziałam. Byłam w swojej separatce i w dalszym ciągu odprawiałam dziękczynienie. Jednak później pomyślałam sobie: czemuż Dziecię Jezus było tak wesołe? Przecież nie zawsze jest tak wesołe, jak widzę. - Wtem usłyszałam te słowa wewnątrz: Bo dobrze Mi jest w sercu jego. I nie zdziwiło mnie to wcale, bo wiem, że bardzo kocha Jezusa". Cytat z "Dzienniczka" nr 879

Czytaj więcej...

5 listopada: Wszyscy święci raz jeszcze

Opublikowano: 02.11.2019
     5 listopada w Zakonie Jezuitów wspomina się wszystkich świętych tego Zgromadzenia. Warto przypomnieć na tę okoliczność fragment z ,,Dzienniczka,, św. Faustyny.

+ Kiedy się raz bardzo modliłam do świętych Jezuitów, nagle ujrzałam Anioła Stróża, który mnie prowadził przed tron Boży; przechodziłam przez wielkie zastępy świętych, poznałam wiele znajomych, których znałam z ich obrazów, wiele widziałam Jezuitów, którzy się pytali mnie, z jakiego zgromadzenia ta dusza. Kiedy im odpowiedziałam, spytali się: kto jest twoim kierownikiem? Odpowiedziałam, że Ojciec Andrasz. Kiedy chcieli więcej mówić, mój Anioł Stróż dał znak milczenia i przeszłam przed sam tron Boży. Widziałam jasność wielką i nieprzystępną, widziałam miejsce swego przeznaczenia w bliskości Boga, ale jakim ono jest - nie wiem, bo je zakrywał obłok, ale mój Anioł Stróż powiedział mi: - tu jest tron twój, za wierność w spełnianiu woli Bożej. (Dz 683)

Czytaj więcej...

Czcigodna służebnica Boża s. Emanuela Kalb CSS

Opublikowano: 26.10.2019
W sobotę 26.X.2019 przypada uroczystość 800 lecia przybycia Zgromadzenia Duchaczek do Polski.

     Zakon Ducha Świętego, którego żeńską częścią jest zgromadzenie sióstr kanoniczek, powstał w XII wieku we Francji. Założył je bł. Gwidon z Montpelier. Około roku 1175 sprzedał on cały majątek otrzymany od rodziców i wybudował szpital w rodzinnym mieście. Z czasem duchacy i duchaczki pojawili się również w innych krajach, służąc chorym, ubogim i dzieciom. Do Polski przybyli w 1220 roku. Założyli szpital na terenie Prądnika. W tym szpitalu przebywała wielokrotnie siostra Faustyna.
     Do tego Zgromadzenia należała siostra Emanuela Kalb. Bogobojna Żydówka oczekująca z utęsknieniem na Mesjasza. Przykuta chorobą zakaźną do szpitalnego łóżka doświadcza miłości miłosiernej Duchaczek.. Rozpoznaje przez to oczekiwanego Mesjasza w Jezusie Chrystusie. Przyjmuje Chrzest św, wstępuje do Zgromadzenia.

Czytaj więcej...

Fragment konferencji s. Elżbiety Siepak ZMBM

Opublikowano: 22.10.2019
    
     Podczas pielgrzymki śladami ojca Andrasza, uczestnicy wysłuchali konferencji s. Elżbiety Siepak ZMBM w ramach ogólnopolskiego spotkania osób modlących się o świętość kapłanów "Margaretka".
     Siostra Elżbieta ukazała ojca Andrasza jako wzór współpracy z łaską Bożą, kapłana potrafiącego rozeznać powołanie siostry Faustyny, podejmującego misję szerzenia orędzia Bożego Miłosierdzia. Po jej śmierci, mimo strasznych warunków trwającej II wojny ojciec Andrasz rozpoczyna w Łagiewnikach stałe nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

Czytaj więcej...

Inni piszą o o. Andraszu: