Wprowadzenie

W "Dzienniczku" pod nr. 52 siostra Faustyna pisze: "Kiedy chciałam się usunąć od tych wewnętrznych natchnień, Bóg mi powiedział, że będzie żądał w dzień sądu ode mnie wielkiej liczby dusz. Kiedy raz umęczona tymi różnymi trudnościami, jakie miałam z tego powodu, że Jezus przemawia do mnie i żąda tego malowania obrazu, postanowiłam sobie mocno, przed ślubami wieczystymi, prosić ojca Andrasza, żeby mnie zwolnił z tych wewnętrznych natchnień i obowiązku malowania tego obrazu. Po wysłuchaniu spowiedzi ojciec Andrasz dał mi taką odpowiedź: Nie zwalniam siostry z niczego i nie wolno się siostrze uchylać od tych wewnętrznych natchnień, ale o wszystkim musi siostra mówić spowiednikowi, koniecznie, absolutnie koniecznie, bo inaczej zejdzie siostra na manowce pomimo tych wielkich łask Bożych. Chwilowo się siostra u mnie spowiada, ale niech siostra wie, że musi mieć stałego spowiednika, czyli kierownika."
Ojciec Andrasz pełnił 10 lat wcześniej posługę spowiednika i kierownika duchowego bł. Anieli Salawy. Ponadto kierownictwem duchowym i spowiedzią służył służebnicy Bożej m. Pauli Zofii Zofii Tajber ZDCH, bł. m. Klemensie Staszewskiej OSU, sł. Bożej s. Emanueli Kalb. Z prowadzonej przed wojną we Lwowie przez o. Andrasza Sodalicji Mariańskiej wyszedł ks.prof Henryk Mossing, naukowiec lekarz i potajemny ksiądz w Związku Sowieckim, obecnie kandydat na ołtarze.
Tak, jak przy objawieniach Najświętszego Serca Pana Jezusa dla św. Marii Małgorzaty Alacoqe rolę kierownika duszy i spowiednika Opatrzność powierzyła jezuicie św. Klaudiuszowi la Colombiere SJ, tak przy objawieniu Bożego Miłosierdzia dla siostry Faustyny Kowalskiej rolę tę przyszło pełnić jezuicie ks. Józefowi Andraszowi SJ.
W sumie o. Andrasz posługiwał Siostrze Faustynie przez ponad 2 i pół roku, a po jej śmierci zaangażował się w realizację jej posłannictwa.
Pod jego kierunkiem powstał obraz Jezusa Miłosiernego pędzla Adolfa Hyły, słynący dziś łaskami w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; on też zapoczątkował uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego w klasztornej kaplicy Zgromadzenia w Łagiewnikach (1943) i obchodzenie święta Miłosierdzia (1944). Z jego inicjatywy zbierano wspomnienia o Siostrze Faustynie, a jego książeczka „Miłosierdzie Boże… ufamy Tobie”, popularyzująca nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w formach przekazanych przez św. Siostrę Faustynę, została przetłumaczona na wiele języków i rozeszła się po całym świecie w ogromnych nakładach. On też był autorem pierwszych biografii o Apostołce Bożego Miłosierdzia.
Wszystkich Świętych i Zaduszki 2018

Cmentarz Rakowicki w Krakowie 01.11.2018 godz. 20:00 zdjęcie Pani Renaty, grobowiec księży Jezuitów w którym złożono ciało ks. Józefa Andrasza TJ

Zdjęcie z pogrzebu ks. Andrasza, przemawia ks. Prowincjał A. Kuśnierz . Archiwum OO. Jezuitów.
Śp. Ks. Stanisław Mól TJ wspominał te chwile- przychodziło (do ciała ks. Andrasza) dużo księży zakonnych, diecezjalnych. Siostry zakonne...płakali.

S. MARIA SŁAWIŃSKA, Kronika Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana od 9 XI 1958 r. do 21 XII 1969 r. Prądnik Biały – Kraków:
4 II 1963
Dzisiaj odbył się pogrzeb O. Józefa Andrasza, który zmarł 1 II. W pogrzebie wzięło udział 13 sióstr.
Ks. Andrasz patronuje modlącym się za kapłanów, na terenie objętym wojną rosyjsko- ukraińską powstała w tych dniach ,,Margaretka,, - grupa modlitewna za posługującego tam ks. Aleksandra.
Zobacz --> https://tarnow.gosc.pl/doc/5102787.Swiat-wolajacy-o-nasze-i-Boze-milosierdzie
Olszanka: 127. rocznica urodzin o. Józefa Andrasza
W Olszance uczczono 127. rocznicę urodzin o. Józefa Andrasza i 40. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II.
Modlitewne czuwanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, a po niej dzieci na przemian ze starszymi odmówiły różaniec.
Następnie ks. proboszcz Paweł Pająk przewodniczył Mszy św., podczas której - prócz rocznicy wyboru polskiego Papieża - wspominano 127. rocznicę urodzin o. Józefa Andrasza, jezuity, który był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. s. Faustyny, sekretarki Bożego Miłosierdzia.
" - Św. Jan Paweł II jest nazywany apostołem Bożego Miłosierdzia, tym, który wyniósł na ołtarze s. Faustynę. W głoszeniu orędzia przekazanego jej przez Pana Jezusa Jana Pawła II poprzedził jezuita, który słuchał spowiedzi przyszłej świętej i był jej duchowym kierownikiem - podkreślał ks. Pająk nazywając o. Andrasza dobrym znajomym wspólnoty parafialnej w Olszance.
Abp Henryk Hoser o Medjugorje
Sytuacja fenomenu jakim jest Medjugorje jest bardzo dynamiczna. Specjalna komisja watykańska powołana jeszcze przez Benedykta XVI przygotowała przez pięć lat badań opinię. Nie jest już tajemnicą, że według niej "pierwszy tydzień objawień w Medziugorje uważamy za nadprzyrodzony".
Jak zawsze, towarzyszą takim sprawom trudności. Papież wyznaczył specjalną misję stałego wizytatora Stolicy Apostolskiej w Medziugorje abp. Henrykowi Hoserowi. Jak wygląda jego praca, życie w Medziugorje mówi poniższy film.
Jednym z owoców Medjugorje jest rozwijający się prywatny kult ojca Józefa Andrasza. Dla świeckich pielgrzymujących do Medjugorje ojciec Andrasz, modlitwy za kapłanów przez jego wstawiennictwo, są odpowiedzią na wezwania płynące z Medziugorje.
Ks. abp. Henrykowi Hoserowi postać ojca Andrasza jest znana z kart ,,Dzienniczka" św. Faustyny. Cieszy go, że szerzy się modlitwa przez jego wstawiennictwo.